Features
LiFePO4 12.8V 48Ah Batteries For Outdoor Solar Lights
Sealed rechargeable LiFePo4 battery
Stable discharge platform and excellent performance
Battery sealing performance-tested several times
Reverse polarity and short circuit protection
Excellent performance when charging and discharging
Much lighter than Lead Acid and AGM Batteries
Parameters
| Item | LiFePO4 12.8V 48Ah Batteries For Outdoor Solar Lights |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model Number | MLP1248P |
| Cell Type | LiFePO4/Lithium iron phosphate |
| Voltage | 12.8V/12V 4S |
| Capacity | 48Ah |
| Standard Charge Method | Constant current /constant voltage charge |
| Standard Charge Current | 10A |
| Max Charge Current | 25A |
| Constant Discharge Current | ≤ 48A |
| Peak Discharge Current | 3C ≤3s |
| Working Voltage Range | 10.0V ~ 14.6V |
| Cycle Life | 3,500+ times |
| Dimensions | Customized per requirement |
| Charge Temperature | 0℃~+45℃ |
| Discharge Temperature | -20℃~ +60℃ |
| Lifetime @+25℃ | 10 ~ 15 years |
| Water Dust Resistance | IP65 |
Applications of LiFePO4 12.8V 48Ah Batteries

Why Choose MANLY Battery?
1. Professional lithium battery manufacturer for over 12 years
2. 2000+ employees, high-quality equipment imported from Japan, South Korea, and the US creates an automatic production line
3. We have the experience of cooperation with the big international customer
4. Quick response within 24 hours, 7/24 service
5. Complete after-sales policy and team deployment allow you to enjoy products without worries
FAQ
Q: Does MANLY accept sample orders? What's the Minimum Order Quantity?
A: Trial order or sample order is accepted, but the same cost as bulk.
Q: How can I get the sample to check your quality?
A: After price confirmation, you can require samples to check the quality of our products. If you just need a blank sample to check the design and quality.
Q: How long I can get it?
A: It depends on your order quantity, normally 20 ~ 25 working days for newly produced samples, 10 ~ 15 working days for mass production.
Q: Can I get the pre-production sample?
A: Yes, we will send you a pre-production sample, after you confirm, then we will start production ASAP.
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: Of course, we accept OEM/ODM customize.
Hot Tags: batteries for outdoor solar lights, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












