Features
24V 30Ah Rechargeable Batteries for Outdoor Solar Lights
1. Built-in BMS (Battery Management System) for over-charge, over-discharge, overcurrent, and over-temperature protection
2. Assembly with Long-Lasting MANLY Deep Cycle battery has a cycle life of 3,500+ cycles and 10+ calendar years
3. Low self-discharge rate, a fully charged battery will work after more than one year of storage
4. Save time and increase productivity with less downtime thanks to superior charge/discharge efficiency
5. Can support series application voltage expansion (up to 51.2V) and capacity four in parallel
Specifications
<
| Item Name | 24V 30Ah Rechargeable Batteries for Outdoor Solar Lights |
| Normal Voltage | 24V |
| Normal Capacity | 30AH |
| Battery Size | 280*140*75MM/Customize |
| Battery Weight | About 6kg |
| Discharge Cutoff Voltage | 20 +/- 0.5V |
| Charge Cutoff Voltage | 29.2V |
| Rated Discharge Current | 30A |
| Maximum peak discharge current | 60A(≤3s) |
| Maximum Continuous Discharge Current | 30A/Customize |
| Standard Charge Current | 6A |
| Maximum ContinuousCharge Current | 30A |
| Charge Temperature Range | 0 - 45 °C |
| Discharge Temperature Range | -20 - 60°C |
| Lifecycle | More than 3500 cycles |
Applications
Solar light, solar road light, solar street light, lawn light, LED sign, outdoor billboard, signboard
Mobility Scooters, electric scooter, tricycle scooter, electric wheelchair
Communication, back-up electric supply
Fire alarm and security systems
Why Choose Us?
1. Deep Cycles Battery Pack
MANLY LiFePO4 battery has 3,500+ deep cycles time, which lasts up to 5 times longer than a lead-acid battery, which can help you save much money without multiple purchases.
2. Safe Protection
Built-in smart BMS protects against over-charging, over-discharging, over-current, external short circuit, incorrect charger use.
3. Best solution custom
Flexible production line to meet various orders with the customized lithium battery product solutions
FAQ
Q: Are Manly Battery a factory or trading company?
A: We are manufacturer, have3 different production bases with automatic equipment
Q: Do you have MOQ for Your Batteries?
A: According to the voltage and capacity, but we want to support our customers without MOQ requests for natural orders
Q: Does it come fully charged before shipping?
A: No, the MANLY Lithium Battery is charged about 30% SOC (approx. 13.15 Volts) due to the transportation restrictions! Hope it helps.
Q: What is your warranty?
A: We offer 36 months warranty and more for lithium battery packs
Hot Tags: rechargeable batteries for outdoor solar lights, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












