Features
36V 12Ah Lithium Battery for Electric Vehicle
High reliability, green and pollution-free
Longer cycle life than lead-acid Battery
Super long service life
No memory effect rechargeable
Excellent performances at high temperature
Capacity and voltage expansion
Parameters
| Item | 36V 12Ah Lithium Battery for Electric Vehicle |
| Brand | MANLY/OEM |
| Part No. | MLP3612 |
| Nominal Capacity | 12Ah |
| Nominal Voltage | 36V |
| Charging mode | CC/CV |
| Discharging cut-off Voltage | 30V |
| MAX. Charging Voltage | 43.8V |
| Max. Charging Current | 6A |
| Discharging Current | 6A |
| Max Continuous Current | 12A |
| Max Pulse Current | 24A(≤3S) |
| Cycle Life | 3,500+ cycle |
| Dimensions (L*W*H) | Customized |
| Weight | Customized |
| Water Dust Resistance | IP65 |
| Operating Temperature | Charging: 0 ~ +45℃; |
| Discharging:-20 ~ +60℃ | |
| Storage Temperature | -20 to + 60℃ |
| Warranty | 3+ Years |
Applications of 36V 12Ah Lithium Battery
The 36V 12Ah Lithium Battery is perfectly suitable for Light Electric Vehicle (Such as the power wheels, golf carts, boats and etc.), Solar systems, camping, and other deep cycle systems.

Advantages Lithium iron Battery Technology
1. Deep cycle maintenance-free battery technology
2. Charges twice as fast as traditional SLA batteries
3. Never catch fire even in the worst condition
4. Phosphate chemistry can also offer a longer cycle life and server life.
Why Choose MANLY Battery?
1. Strong R&D team with all kinds of latest products available
2. 12+ years experience in producing batteries for various applications
3. All of our batteries are certified with FCC, CE, ROHS, EMC, MSDS, UN38.3 and etc.
4. Quick response to clients' inquiries within 12h
5. 3 years warranty(extendible up to 5years), perfect after-sales service
6. MANLY battery factory



7. Customers feedbacks

FAQ
Q: What is your quality control process?
A: We are certified with ISO-9001, and strictly follow the ISO procedures. We do 100% testing for any of the batteries before the order has been delivered.
Q: How to proceed order with you?
A: Firstly let us know your requirements or application. Secondly, we quote according to your requirements. Thirdly customer confirms the specifications or the samples and makes a deposit for the order. Fourthly We arrange the production.
Q: Can I have a sample order of the 36V 12Ah Lithium Battery?
A: Yes, we welcome samples in order to test and check the quality.
Q: How about the lead time?
A: Usually, we haven't stable stock in the warehouse. for samples is around 20 ~ 25 working days, for mass production is around 15 ~ 20 working days.
Q: Does your battery have a real capacity?
A: All of our batteries are Class A, the actual capacity value ≥99% of the nominal capacity value.
Hot Tags: 36v 12ah lithium battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












