Features
Electric Vehicle Lithium Battery Pack 36V
Free of maintenance
Very low self-discharge
70% lighter than lead-acid batteries
Safest lithium chemistry with high energy
High-temperature cut-off protection
Wide temperature performance
Parameters
| Item | Electric Vehicle Lithium Battery Pack 36V |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP3630 |
| Nominal Capacity | 50Ah |
| Nominal Voltage | 36V |
| Charging mode | CC/CV |
| Discharging cut-off Voltage | 30V |
| MAX. Charging Voltage | 43.8V |
| Max. Charging Current | 15A |
| Discharging Current | 15A |
| Max Continuous Current | 30A |
| Max Pulse Current | 60A(≤3S) |
| Cycle Life | 3,500+ cycle |
| Dimensions (L*W*H) | Customized |
| Weight | Customized |
| Water Dust Resistance | IP65 |
| Operating Temperature | Charging: 0 ~ +45℃; Discharging:-20 ~ +60℃ |
| Storage Temperature | -20 to + 60℃ |
| Warranty | 3+ Years |
Applications of Lithium Battery Pack 36V
Suitable for all kinds of electric applications: golf car / tourist car / patrol car / electric car / electric boat / light electric vehicle etc.

MANLY Battery's Advantages
1. Professional lithium battery manufacturer for over 12 years
2. Excellent automatic production equipment lines
3. US$1,000,00 Product Liability Insurance by CPIC
4. Complete after-sales policy and team deployment allow you to enjoy products without worries
5. Quick response within 24 hours, 7/24 service,
6. Factory Overview


7. Customers Feedbacks

Why choose a lithium iron phosphate (LiFePO4) battery?
More than 3,500 cycle times (10-15 years)
Free charging and discharging, without any memory effect, long service life, long mileage
Lithium iron phosphate through strict safety testing even in the most severe environment will not produce fire and explosion, safety performance is stable
Lightweight and small volume, only one half of the weight and volume of lead-acid
High-temperature performance, extreme environments up to 75 ℃
Less pollution to the environment, no harmful heavy metal content
Lithium iron phosphate material is different from nickel drill manganese cathode material
FAQ
Q: Are Manly Battery a factory or trading company?
A: We are manufacturer, our own factory with automatic equipment
Q: Is it OK to print my logo on the product?
A: Yes. We welcome OEM orders.
Q: Can we visit the MANLY factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Q: Can you ship the battery out of China?
A: Of course, we can ship to any country out of China, but could you please share your detailed address for the transportation way checking.
Q: Can we get samples for the test?
A: Yes, but free samples are not available at the beginning.
Q: How long will be the delivery?
A: Usually delivery in 15-25 working days, but could be changed according to the quantity or other things.
Hot Tags: lithium battery pack 36v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












