Features
36V 24Ah LFP Battery for foldable electric scooter
Most safe no explosion no fire
Lighter weight smaller size
Free of maintenance
Built-in automatic protection for over-charge, over discharge, over current and over temperature
Parameters
| 36V 24Ah LFP Battery for foldable electric scooter | |
| Brand | Manly |
| Battery Chemicals | LiFePO4 Battery |
| Nominal Voltage | 38.4V /36V (12S*3.2V) |
| Rated Capacity | 24Ah |
| Enery | 921.6Wh |
| Standard Charge Method | Constant current constant voltage |
| Charging Current | 0.2C~0.5C |
| Max Charing Current | 1C |
| Continuous Discharging Current | 1C |
| Peak Discharging Current | 3C(<3s) |
| Fully charged Voltage | 42V |
| Discharging Cut-off voltage | 30V |
| Size(L*W*H) | Customized per requirement |
| Cycle life | >3500 times |
| Casing | PVC/Optional |
| Working Temperature (Charging) | 0°C ~45°C |
| Working Temperature (Discharging) | -20°C ~60°C |
| Storage Temperature | within 1 month (-5 ~ +45°C) |
| within 3 months (-5 ~ +35°C) | |
| within 6 months (0 ~ +35°C) | |
| Protect | IP65 |
Customized Services:Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries
.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 36V 24Ah

Why Choose MANLY Battery?
We can custom lithium battery packs and provide OEM/ODM design for your need and requirements
The battery we sell is all verified by our long-term market, with high quality and suitable performance.
We will test all batteries, and send pictures to our customers, and then send them out after customers confirm, this is our responsibility.
Quality assurance, 24h to solve your problems, provide solutions and technical support
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Can I customize items I like, such as to print our own logo or to alter the design?
A: Yes, we offer OEM/ODM service. Please contact us to check with details.
Q: What's the delivery time for mass production?
A: Usually 15-25 days, it depends on the quantity, material, battery cell model and so on, we suggest to check delivery time case by case.
Q: What are the shipping costs?
A: Pls tell us the delivery address to check.
Q: What about the payment?
A: We accept T/T for the large quantities order, and Credit Card and E-checking will be accepted for the small quantities order of battery.
Hot Tags: 36v 24ah lfp battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











