Features
Lifepo4 battery pack 36v batteries for rv motorhomes
Lighter weight, only about half of a Lead-Acid battery.
No corrosive liquids or harmful heavy metals which is better for the environment.
Integration: Reliable mechanical connection, multi thermal management methods, different test verification
Parameters
Lifepo4 battery pack 36v batteries for rv motorhomes | |
| Brand | Manly |
| Model | MLP36V12M |
| Electrical Characteristics | |
| Voltage | 36V |
| Capacity | 12Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 432Wh |
| Recharge Cycles@0.2C | More than 3500 Cycles |
| Monthly Self-Discharge | Less than 2% |
| Design Life | Over 10 Years |
| Guaranty Period | 36 Months |
| Standard Charging | |
| Charge Voltage | 43.8V |
| Charge Method | CC/CV |
| Recommend Charge Current | 0.2C |
Max Charge Current | 1C |
| Standard Discharging | |
| Constant Working Current | 1C |
| Pulse Discharing Current | 3C(<3s) |
| End of Voltage | 26.4V |
| Structure | |
| DC Connector | Adjustable |
| BMS Protection function | Overcharge and discharge protection, overcurrent and short circuit protection |
| Enclosure Protection | IP65 |
| Enclosure Material | Metal |
| Enclosure Dimenison (L*W*H) | Customzied |
LiFePO4 VS Lead Acid Battery:

Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications for 36V 12Ah:

Why Choose MANLY Battery?
Professional Technical Support
We have 12+ years of production experience , rich in technical skills
Quality assurance: We strictly select materials and multi-layer production processes to control the quality first
R & D, production and sales services: High-tech R & D team, technology industrial park, to provide you with cost-effective products
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What is your package look like? Can I have the customized package?
A: We have the factory's current standard package, the customized print logo shall comply with the buyer's requirements, and the extra charges will be borne by the buyers, for more details, please contact us.
Q: Where are your company's major markets?
A: Our company focuses on high-quality lithium batteries, targeting North America, Europe, markets.
Q: Can I see the batteries before buying?
A: Of course, we provide pictures and videos.
Q: What are the shipping ways you can offer?
A: By air/sea/express according to customers' requirements.
Hot Tags: batteries for rv motorhomes, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












