Features
36v 9ah electric cart battery 9000mah for electric bicycle
Deep discharge allowed up to 100 %
Constant power during discharge (very low internal resistance)
Small volume and no memory effect
Parameters
| Item | 36v 9ah electric cart battery 9000mah for electric bicycle |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP3609A |
| Cell | LiFePO4 cell |
| Casing Material | Metal/PVC/Adjustable |
| Casing Protection Level | IP65 |
| Basic Information | |
| Voltage | 36V |
| Rated Capacity | 9Ah |
| Watt-Hours | 324WH |
| Charge Mode | CC/CV |
| Working Voltage | 24V~43.8V |
| Suggested Charge Current | 1.8A~4.5A |
| Max Charge Current | 9A |
| Continous Discharge Current | 9A |
| Max Discharging Rate@3C | 27A(<3s) |
| Cycle Life | More than 3,500 times |
| Dimension | Adjustable |
| Terminal | Optional |
| Service Life | 15 Years |
Customized Services: If you need more other different voltage, capacity, current, dimensions and etc., inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 36V 9Ah

Why Choose MANLY Battery?
Manly also have a good BMS supplier who is the first brand in China with high techical and good service.
Professional technical team: 12 years of experience in the lithium battery industry technical team, strive for excellence
R & D, production and sales services: High-tech R & D team, technology industrial park, to provide you with cost-effective products
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What about the payment?
A: We accept T/T for the large quantities order, and Credit Card and E-checking will be accepted for the small quantities order of battery.
Q: What are the lead time?
A: 7-14 working days if in stock. and 25-30 days for mass production.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: It usually takes 7~10 days, airline, sea shipping, and the special line is also optional.
Q: How long of the shipping time?
A: It always needs 3-10 days by express such as DHL and UPS, 15-50 days by China Post, 10-30 days by sea.
Q: What are the advantages of the LiFePO4 battery compared to the SLA/VRLA/lead-acid?
A: For LiFePO4 battery, it has obvious advantages on longer cycle life, high energy density, low self-discharge, and lighter weight, etc.
Hot Tags: electric cart battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












