Features
Rechargeable electric car battery pack 36V 30Ah for Electric Vehicle Communications Energy storage
Wider temperature range:-20℃~60℃
High cycle life 3500+ times
Safest lithium chemistry with high energy
Parameters
Rechargeable electric car battery pack 36V 30Ah for Electric Vehicle Communications Energy storage | |
| Brand | Manly |
| Model | MLP36V30A |
| Electrical Characteristics | |
| Voltage | 36V |
| Rated Capacity | 30Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 1080Wh |
| Recharge Cycles@0.2C | Over 3500 Cycles |
| Monthly Self-Discharge | <2% |
| Design Life | Over 10 Years |
| Guaranty Period | 3 Years |
| Standard Charging | |
| Charge Voltage | 43.8V |
| Charge Method | CC/CV |
| Recommend Charge Current | 0.2C/6A |
Max Charge Current | 1C/30A |
| Standard Discharging | |
| Constant Working Current | 1C/30A |
| Pulse Discharing Current | 2C(<3s)/90A |
| End of Voltage | 26.4V |
| Structure | |
| Terminal Type | M6 |
| Enclosure Protection | IP65 |
| Enclosure Material | ABS/Metal |
| Enclosure Size (L*W*H) | As per your request |
LiFePO4 VS Lead Acid Battery:

Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications for 36V 12Ah:

Why Choose MANLY Battery?
66+ professional engineers, R&D center, and testing center with rigorous team organization, advanced equipment, and enormous investment.
All of our LiFePo4 cells are grade A from our own factory's production bases, you can come here and visit our factory, we promise never to use grade B or C. Meanwhile, all other brand cells are optional if you need (Korean and Japanese brand cells)
Our laboratory will conduct more than 11 different strict quality tests for each batch of battery cells, fewer than 10 of 200 battery manufacturers has specialized laboratories, this is critical for the battery quality
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Can we get samples for the test?
A: Of course, we can supply samples, but buyers need to pay for sample costs and shipping costs at the beginning, then we will return it or reduct in the formal order
Q: What about the lead time?
A: Sample needs 3 to 4 weeks , mass production time needs 2 ~3 weeks.
Q: Is the product the same as photos?
A: Yes, all photos are real. We took these photos by ourselves.
Q: How about the shipping label?
A: If you have a special request please contact us, we will help you.
Hot Tags: electric car battery pack, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












