Features
36V 30AH for electric power backup
1. The BMS also protects the LiFePO4 batteries from short circuits and more.
2. Maintenance free.
3. thousands of cycles, 100%DOD, under normal conditions.
4. Battery Management Systems (BMS) with power terminal cut-off and recovery.
Parameters
| Battery item | 36V 30AH for electric power backup |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP3630A |
| Nominal Voltage | 36V |
| Nominal Capacity | 30AH |
| Minimum Capacity | 30AH |
| Charge Cut-off Voltage | 43V |
| Discharge Cut-off Voltage | 30V |
| Standard Charge Current | 30A |
| Standard Discharge Current | 30A |
| Cycle Life | ≥2000 times 100% DOD |
| BMS protection | Yes |
| Operation Temp | Discharge at -20°C ~ 75°C Charge at 0°C ~ 60°C |
| Warranty | 3years |
Let us know what you need and we will take care of the rest for you, with customizable batteries for products just for you.
MANLY Battery Factory Overview



Why Choose MANLY Battery?
1. Peferct professionalTeam work.
2. Powerful R&D.
3. Reliable Quality.
4. OEM/ODM with100% Satisfaction.
5. Leader in Lithium Battery, and Fast delivery.
Customers Feedbacks

Applications Of 36V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1:What is the biggest difference between your battery and other suppliers:
A1: Safest with a longer lifespan.
Q2:Why does your battery ensure a longer lifespan than others?
A2: With more than 10 years of experience in LiFePO4 Battery pack, unrivaled technical capacity ensured.
Q3:How about your battery delivery time?
A3:1-25 workdays after receiving your advance payment. The specific delivery time depends on the items and the quantity of your order.
Q4:Payment Term?
A4:By TT usually, 30% deposit prepay 70% balance before the shipment.
More Products

If you have plans to get the battery for your projects, welcome to contact our online sales engineers or email us at sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: electric power backup, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












