Features
36v 25ah e bike battery pack
Built-in automatic protection for over-charge, over-discharge, over current and over temperature
Cell balancing and low voltage/over voltage protection, short-circuit protection
High cycle life 3500+ times
Environment-friendly without PB, CD added
Parameters
| Item | 36v 25ah e bike battery pack |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP3625M |
| Shell | Optional |
| Cell | LiFePO4 cell |
| Protection Level | IP65 |
| Basic Information | |
| Voltage | 38.4V |
| Number of series | 12S |
| Rated Capacity | 25Ah |
| Charge Cut-off Voltage | 43.8V |
| Way of Charge | CC/CV |
| Discharge Cut-off Voltage | 24V |
| Suggested Charge Current | 0.2C~0.5C |
| Max Charge Current | 1C |
| Working Discharge Current | 1C |
| Peak Discharging Rate | 3C(<3s) |
| Cycle Life | Over 3500 times @0.2C |
| Dimension(L*W*H*TH) | Customize per your request |
| Connector | Optional |
| Desgin Life | 15 Years |
Working Temperature | Charging: 0~45°C |
| Discharging: -20~60°C | |
Storage Temperature | Within 1 month: -5~35°C |
| Within 3 months: -5~35°C | |
Customized Services: If you need more other different voltage, capacity, current, dimensions and etc., inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 36V 25Ah

Why Choose MANLY Battery?
Quick response within 24 hours, 7/24 service, US$1,000,00 Product Liability Insurance by CPIC. Complete after-sales policy and team deployment allow you to enjoy products without worries.
We give a long quality guarantee of our battery products to customers 3+ years, under the recommended usage guidance and storage conditions
More than 12 years of experience in the battery industry, mature production and technology process
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: How long will be the delivery?
A: Usually delivery in 15-25 working days, but could be changed according to the quantity or other things.
Q: What is your quality control process?
A: We are certified with ISO-9001, and strictly follow the ISO procedures. We do 100% testing for any of the batteries before the order has been delivered.
Q: Do you have any sales service?
A: Yes, we do a 3+ Years Warranty for any of our batteries.We keep promise we do full refund for the defective battery.
Q: What is your minimum order quantity (MOQ)?
A: There is no MOQ if in stock. If OEM, which depends on the item.
Hot Tags: 36v e bike battery pack, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












