Features
3C High Discharge 36 volt 8.8ah Battery Pack
The low self-discharge rate means you only lose 2 percent capacity per month. This helps increase the life of the battery and means maximum available power when you need it.
Built-in automatic protection for over-charge, over discharge, over current and over temperature;
Maintenance free
Internal cell balancing
Parameters
| Item | 3C High Discharge 36 volt 8.8ah Battery Pack |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP2435M |
| Shell | Metal/ABS/PVC |
| Cell Material | Lithium ion cell |
| Protection Level | IP65 |
| Basic Information | |
| Voltage | 36V |
| Number of series | 10S |
| Rated Capacity | 8.8Ah |
| Charge Cut-off Voltage | 42V |
| Way of Charge | CC/CV |
| Discharge Cut-off Voltage | 20V |
| Standard Charge Current | 1.76~4.4A |
| Max Charge Current | 8.8A |
| Working Discharge Current | 8.8A |
| Peak Discharging Rate | 26.4A(<3s) |
| Cycle Life | >500 times |
| Dimension(L*W*H*TH) | TBD |
| Connector | Customzie |
| Desgin Life | 15 Years |
Working Temperature | Charge: 0~45°C |
| Discharge: -20 ~ 60°C | |
Storage temperature | Within 1 month: -5~35°C |
Customized Services: If you need more other different voltage, capacity, current, dimensions and etc., inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 36V 8.8Ah

Why Choose MANLY Battery?
Warranty: 2 (+1) Years from Retail Sale Date (Add 1 Year if Registered Here)
Professional lithium battery manufacturer for over 12 years
2000+ employees, high-quality equipment imported from Japan, South Korea, and the US creates an automatic production line
OEM/ODM Flexible Customizable
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Can we visit the MANLY factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Q: Is the product the same as photos?
A: Yes, all photos are real. We took these photos by ourselves.
Q: How about the shipping label?
A: If you have a special request please contact us, we will help you.
Q: What kind of cells used on this electric bicycle battery?
A: Different capacity with different cells, we make the battery with original A grade Samsung,Panasonic,Sanyo,LG and high quality domestic cells,all can be customized as your requests.
Hot Tags: 36 volt battery pack, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












