Features
Folklifts Batteries Electric 50ah rechargeable Lithium battery 36V
Excellent large current discharge performance, and have obvious advantages in startup and climbing
Using the technology of lithium iron phosphate cell, superior safety,thousands of cycles, 100%DOD, under normal conditions.
Free of maintenance .
Internal cell balancing.
Parameters
| Folklifts Batteries Electric 50ah rechargeable Lithium battery 36V | |
| Brand | Manly |
| Cell Chemicals | Cylindrical LiFePO4 Battery |
| Voltage | 38.4V/36V |
| Cell Series | 12S |
| Rated Capacity | 50Ah |
| Standard Charging Mode | Constant current and constant voltage(CC/CV) |
| Suggested Charging Current | 0.2C~0.5C |
| Max Charing Current | 1C |
| Continuous Discharging Current | 1C |
| Peak Discharging Current | 3C(<3s) |
| Fully charged Voltage | 41.8V±0.2V |
| Discharging Cut-off voltage | 30V |
| Dimension(Length*Width*Height) | Customized Accept |
| Cycle life | >3500 times 80%DOD |
| Housing | ABS/PVC/Customized |
| Charging Temperature | 0°C ~45°C |
| Discharging Temperature | -20°C ~60°C |
| OEM/ODM | Yes |
Customized Services:Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries
.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 36V 50Ah

Why Choose MANLY Battery?
Passed ISO9001 international quality management system
Provide fast, comprehensive, and personalized design and service according to the regular requirements provided by customers
Brand-new A product battery: safe explosion-proof, long cycle life, multi-layer high-temperature diaphragm, high energy density
Automatic battery grouping and matching: computer calculations throughout the process, stronger endurance, highly precise and standardized assembly, one-time screening of voltage and internal resistance, high consistency, and uniform discharge
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What are the shipping ways you can offer?
A: By air/sea/express according to customers' requirements.
Q: How can I do if I need more help with the order?
A: You can chat online with our sales or send us an email inquiry, we will respond to you quickly.
Q: How long I can get it?
A: It depends on your order quantity, normally 20 ~ 25 working days for newly produced samples, 10 ~ 15 working days for mass production.
Q: Do you accept OEM/ODM business?
A: We accept OEM/ODM with your authorization.
Hot Tags: folklifts batteries electric 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












