Features
Fork truck battery 36v 30ah for solar storage and vehicles
No Lead, no heavy metal, no toxic element
Calendar life > 10 years
Excellent temperature robustness (-20 °C up to +60 °C)
Parameters
| Item | Fork truck battery 36v 30ah for solar storage and vehicles |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP3630A |
| Cell | LiFePO4 cell |
| Casing Material | Metal/PVC/Adjustable |
| Casing Protection Level | IP65 |
| Basic Information | |
| Voltage | 36V |
| Rated Capacity | 30Ah |
| Watt-Hours | 1080WH |
| Charge Mode | CC/CV |
| Working Voltage | 24V~43.8V |
| Suggested Charge Current | 6A~15A |
| Max Charge Current | 30A |
| Continous Discharge Current | 30A |
| Max Discharging Rate@3C | 90A(<3s) |
| Cycle Life | 3,500+ times @0.2C 80%DOD |
| Dimension | Adjustable |
| Terminal | Customzied |
| Service Life | 15 Years |
Customized Services: If you need more other different voltage, capacity, current, dimensions and etc., inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 36V 30Ah

Why Choose MANLY Battery?
Warranty
36 months for all our lithium batteries
Good Reputation
With over 12 years of history in the lithium industry
Cheapest Price
We have a complete production line from the battery cell to the battery pack
100% tested in production. 100% inspection and 3-complete charge-discharge cycles before shipping. All the products will go through 15 checks.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What kind of cells used on this electric bicycle battery?
A: Different capacity with different cells, we make the battery with original A grade Samsung,Panasonic,Sanyo,LG and high quality domestic cells,all can be customized as your requests.
Q: Is the product the same as photos?
A: Yes, all photos are real. We took these photos by ourselves.
Q: Are you a factory or trading company?
A: We are a factory with 3 production bases which is located in Shenzhen, Dongguan, Huizhou in Guangdong province.
Q: What is your quality control process?
A: We are certified with ISO-9001, and strictly follow the ISO procedures. We do 100% testing for any of the batteries before the order has been delivered.
Q: What are the shipping costs?
A: Pls tell us the delivery address to check.
Hot Tags: fork truck battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












