Features
36v Lifepo4 Battery
1.70% lighter than lead-acid batteries
2. Two to four times the service life (3000-5000 cycles)
3. Using the technology of lithium iron phosphate cell, superior safety, thousands of cycles, 100%DOD, under normal conditions
4. IP65 class of protection
5. Internal cell balancing
6. Battery Management Systems (BMS) with power terminal cut-off and recovery
Parameters
| Battery item | 36v Lifepo4 Battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP3660A |
| Nominal Voltage | 36V |
| Nominal Capacity | 60AH |
| Minimum Capacity | 60AH |
| Charge Cut-off Voltage | 43.8V |
| Continuous Discharge Current | 10A |
| Discharge Peak Current | 15A |
| Charge Current | 5A |
| Cycle Life | 3500+ cycles, longer life |
| Dimension | TBD |
| Battery weight | Approximately: 4.0KG |
| Battery case | ABS /customized metal box |
| Compact Designed | with Built-in BMS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview



Why Choose MANLY Battery?
1. MANLY is in the lithium battery field for over 12 years, the production bases are around 12000 square meters
2. Safety and efficiency is the absolute principle
3. OEM service: Flexible in capacity, voltage, size, shape, and housing
4. MANLY battery guarantees that the battery provided to you is good for use, In addition, they can be infinitely customized to meet your changing needs
5. More than 1000 cooperative customers and thousands of customized solutions around the world
6.Won the national high-tech enterprises
Customers Feedbacks

Applications Of 36V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: Who are Manly Battery?
A1: Manly Battery is based in Guangdong, China, start in 2009, sell to North America (90.00%). There are a total of over 2000 people in our factory.
Q2: Is this battery compatible with my own batteries?
A2: Usually it’s not possible, because the quality of the batteries produced by different manufacturers and the matching conditions between the batteries are different.
Q3: Can you provide OEM and ODM services?
A3: We have a strong R&D capability, OEM & ODM service can be provided to meet customers' special requests.
Q4: Does your battery pack include BMS? Can we use it for a car?
A4: Yes, our battery pack include BMS, you can use it for low-speed car only or aux. power for a standard car. Do not use it for standard cars directly, that will need more complex design BMS for the pack.
Q5: Is it OK to print my logo on the product?
A5: Yes. We welcome OEM orders, please kindly share the graphic design of your logo
Q6: What certificates do your lithium battery products pass?
A6: Most of our lithium batteries have been tested by CE and RoHS standards which are complied with the European Directive.
More Products

For more details or informations, welcome to send a message to our online sales engineers or email us at sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 36v lifepo4 battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












