Features
36v 20ah32650 lifepo4 battery
1. Lithium iron phosphate chemistry materials
2. Lightweight compact design
3. More economical than AGM/Gel batteries
4. Internal cell balancing
5. Superior safety performance
6.CE/RoHS Directive-compliant/MSDS/UN38.3/IEC61233 standards
Parameters
| Battery item | 36v 20ah 32650 lifepo4 battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP3620A |
| Nominal Voltage | 36V |
| Nominal Capacity | 20AH |
| Minimum Capacity | 20AH |
| Charge Cut-off Voltage | 42V |
| Discharge Cut-off Voltage | 28V |
| Continuous Discharge Current | 10A |
| Discharge Peak Current | 15A |
| Charge Current | 5A |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% @ CC/CV and 25℃ |
| Dimension | TBD |
| Battery weight | Approximately: 3.5KG |
| Operation Temp. | Discharge at -20°C ~ 75°C & Charge at 0°C ~ 60°C |
| BMS | 30A or OEM |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize particular function
MANLY Battery Factory Overview



Why Choose MANLY Battery?
1. Before sending out, Over-discharging test/ Over-charging test/Short Circuit Safety Test/Extrusion Safety Test.
2. With a total span of 120,000 square meters, monthly production capacity can exceed 6,000,000 Ah in our factories.
3. Strict quality control from materials and multi-layer production processes, 100% IQC and OQC for every lithium battery cell and packs.
4. Fast delivery time can be 10 ~ 15 working days
5.We cherish every customer and every transaction
Customers Feedbacks

Applications Of 36V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: What type of this electric bike battery?
A1: It is a lifepo4 battery
Q2: What is the difference between the lifepo4 battery, NI-MH battery, and Lead acid battery?
A2: E-bike lifepo4 batteries have longer cycle life, normal cycle life is 800-1000 times, and also with lightweight, small size, No memory effect, Nontoxic, environmental friendly.
Q3: What's the temperature range of charge and discharge?
A3: Charge Temperature: 0 to 45°C and Discharge Temperature: -20 to 65°C
Q4: What kind of cells are used on this electric bicycle battery?
A4: Different capacities with different cells, we make the battery with the original A grade Brand and high-quality domestic cells, all can be customized as your requests.
Q5: Does your e-bike battery come with a charger?
A5: All of our e-bike batteries come with a charger.We have a normal charger and a fast charger. If you need a fast charger please contact us.
Q6: Do your electric bike batteries come with BMS?
A6: Yes, Our batteries are all with SEIKO IC BMS, with stable performance. Which can protect the battery avoid short circuits, Overcharged, Over discharge, and Over-current.
More Products

For more details or other modules, welcome to contact our online sales engineers or email us at sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 32650 lifepo4 battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












