Features
Rechargeable 12S4P lithium battery pack for golf cart electric bicycle electric bike
Can be charged using most standard lead-acid charges (set)
Wider temperature range:-20°C-60°C
The lithium battery is 2/3 lighter than a lead battery
Parameters
| Item | Rechargeable 12S4P lithium battery pack for golf cart electric bicycle electric bike |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP3620M |
| Cell | LiFePO4 cell |
| Casing Material | Metal/PVC/Adjustable |
| Casing Protection Level | IP65 |
| Basic Information | |
| Voltage | 38.4V |
| Rated Capacity | 20Ah |
| Watt-Hours | 576WH |
| Charge Mode | CC/CV |
| Working Voltage | 24V~43.8V |
| Suggested Charge Current | 4A |
| Max Charge Current | 20A |
| Working Discharge Current | 20A |
| Peak Discharging Rate | 60A(<3s) |
| Cycle Life | 3,500+ times |
| Dimension | Adjustable |
| Terminal | Optional |
| Service Life | 10+ Years |
Customized Services: If you need more other different voltage, capacity, current, dimensions and etc., inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 38.4V 20Ah

Why Choose MANLY Battery?
Many years of production experience 12 years of craftsmanship, only focus on the field of lithium batteries
Provide fast, comprehensive, and personalized design and service according to the regular requirements provided by customers
Quality: Powerful factory, with 3 major production bases, 3 years warranty, the professional R&D team
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Do you have MOQ for Your Batteries?
A: We want to support our customers without MOQ requests for neutral orders.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: DHL, UPS, FedEx or TNT for samples. For mass order, you can choose Sea or Air shipment.
Q: Can we get samples for the test?
A: Of course, we can supply samples, but buyers need to pay for sample costs and shipping costs at the beginning, then we will return it or reduct in the formal order
Q: How do I track my shipment?
A: After we deliver your goods, we will send you the tracking No. once your goods has been shipped.
Q: Is this battery compatible with my own batteries?
A: Hello, we do not recommend connecting batteries of different brands since the BMS is different from the battery to the battery.
Hot Tags: lithium battery pack for golf cart, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












