Features
36v golf cart batteries for electric scooter boat
Fully charged in as low as 2 hours while AGM needs 8 hours, if quick charge, only 1 hour is OK
The safest form of the lifepo4 technologies
Not hazardous and so is friendly both to the environment and not a health risk.
Parameters
| Item | 36v golf cart batteries for electric scooter boat |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP3612P |
| Cell | LiFePO4 cell |
| Basic Information | |
| Voltage | 36V |
| Number of series | 12S |
| Rated Capacity | 12Ah |
| Charge Method | Constant current constant voltage(CC/CV) |
| Working Voltage | 24V~43.8V |
| Suggested Charge Current | 2.4A |
| Max Charge Current | 12A |
| Working Discharge Current | 12A |
| Peak Discharging Rate | 36A(<3s) |
| Cycle Life | 3500+ times @0.2C 80% DOD |
| Size(L*W*H*TH) | Customized |
| Outer Plug | Customized |
| Desgin Life | 15 Years |
Customized Services: If you need more other different voltage, capacity, current, dimensions and etc., inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 38.4V 25Ah

Why Choose MANLY Battery?
Support customization of any voltage, capacity, power battery, including appearance, current, etc. can be changed according to the customer's application requirements, with professional engineers drawing and provide solutions
MANLY is in the lithium battery field for over 12 years, the production bases are around 120,000 square meters.
We support OEM/ODM service, support sample orders. MOQ:1 Piece.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Which market have you already exported to?
A: We already ship to Europe, Asia, Africa, Middle East, South America, etc.
Q: MOQ?
A: Usually no limitation for the large pack, but for cell usually according to the stock
Different order quantity has different prices
Q: Can I get a free sample?
A: Generally we don't provide free sample, but we can return sample cost when the buyer plant a bulk order.
Q: Are your a factory or trading company?
A: We are manufacturer, our own factory with automatic equipment and brand. We provide all kinds of OEM/ODM services for clients around the globe!
Q: Can I see the batteries before buying?
A: Of course, we provide pictures and videos.
Hot Tags: 36v golf cart batteries, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












