Features
Lifepo4 36 volt lithium trolling motor battery for RV/solar system/yacht/golf carts storage and car
1/3weight of lead acid, lighter weight, but heavier power
Safe performance smart BMS control, better protection
Easy operation, play and plug, easy to install
Parameters
| Item | Lifepo4 36 volt lithium trolling motor battery for RV/solar system/yacht/golf carts storage and car |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP3618P |
| Cell | LiFePO4 cell |
| Basic Information | |
| Voltage | 36V |
| Number of series | 12S |
| Rated Capacity | 18Ah |
| Charge Method | CC/CV |
| Working Voltage | 24V~43.8V |
| Suggested Charge Current | 3.6A |
| Max Charge Current | 18A |
| Working Discharge Current | 18A |
| Peak Discharging Rate | 54A(<3s) |
| Cycle Life@0.2C 80% DOD | >3500 times |
| Size(L*W*H*TH) | Customized |
| Terminal Type | Customized |
| Desgin Life | 10+ Years |
Customized Services: If you need more other different voltage, capacity, current, dimensions and etc., inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 38.4V 18Ah

Why Choose MANLY Battery?
12+ years production and management experience
All of our products are certified with FCC, CE, ROHS, EMC, MSDS, UN38.3 and etc.
With a total span of 120,000 square meters, monthly production capacity can exceed 6,000,000 Ah in our factories.
3 years warranty(extendible up to 5years), perfect after-sales service.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Can you test each battery PRIOR to shipping?
A: MANLY Battery factory will test all the battery Voltage and Internal resistance capacity 100% before delivery.
Q: Can your batteries pass the ULCE/ROHS/MSDS certificate?
A: Yes, our batteries meet the international industrial standards, like UL, CE/RoHS/CCC
Q: Do you have a MOQ limit?
A: Yes, we do have a MOQ for different voltage and capacity, just email us at info@manlybatteries.com for more details.
Q: Can MANLY Battery accept the OEM/ODM order?
A: Of course, OEM & ODM are accepted, since we are manufacturers and we have a strong R&D team that customizes the different voltage, capacity, dimensions for customers' different applications.
Hot Tags: 36 volt lithium trolling motor battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












