Features
Lithium bike battery 36V 20Ah for golf carts storage and car
3,500 + cycles of charge and discharge
Factory supplied at 30% charge for safety compliance.
Includes BMS with Low Voltage and High Current disconnects
Parameters
Lithium bike battery 36V 20Ah for golf carts storage and car | |
| Brand | Manly |
| Model | MLP36V20M |
| Electrical Characteristics | |
| Voltage | 38.4V |
| Capacity | 20Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 768Wh |
| Recharge Cycles@0.2C | <3500 Cycles |
| Monthly Self-Discharge | <2% |
| Design Life | 10+ Years |
| Guaranty Period | 36 Months |
| Standard Charging | |
| Charge Voltage | 43.8V |
| Charge Method | CC/CV |
| Recommend Charge Current | 0.2C/4A |
Max Charge Current | 1C/20A |
| Standard Discharging | |
| Constant Working Current | 1C/20A |
| Pulse Discharing Current | 3C(<3s)/60A |
| End of Voltage | 26.4V |
| Structure | |
| Terminal | Adjustable |
| BMS Protection function | Overcharge and discharge protection, overcurrent and short circuit protection |
| Enclosure Protection | IP65 |
| Enclosure Material | Metal |
| Enclosure Size (L*W*H) | Adjustable |
LiFePO4 VS Lead Acid Battery:

Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications for 36V 20Ah:

Why Choose MANLY Battery?
Providing high-quality products with our professional R&D team support, accomplished and experienced workers, and advanced automatic equipment.
Our R&D team has tested your all battery one by one, they are satisfied with the performance of the sample. All the test results are complying with the specification. We have highly appreciated it.
3 years warranty(extendible up to 5years), perfect after-sales service.
We support OEM/ODM service, support sample orders. MOQ:1 Piece.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: How long I can get it?
A: It depends on your order quantity, normally 20 ~ 25 working days for newly produced samples, 10 ~ 15 working days for mass production.
Q: Can I customize the size of the battery?
A: Of course yes if your quantity MOQ is workable.
Q: Battery life?
A: Over 3,500+ cycles for the energy storage market
Q: Are your a factory or trading company?
A: We are manufacturer, our own factory with automatic equipment and brand. We provide all kinds of OEM/ODM services for clients around the globe!
Hot Tags: lithium bike battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













