Features:
100Ah LiFePO4 51.2V
1.Friendly to the environment
2.No Cadmium, Mercury effect, Lead
3.No memory effect
4.Small size, lightweight
5.Low internal resistance
Parameters
| Battery item | 100Ah LiFePO4 51.2V |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP48100A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Minimum Capacity | 100AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 46A |
| Discharge Peak Current | 100A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Recommended | 18~28℃ |
| Other Parameters | |
| Service | OEM/ODM |
| Protection Level | IP65 |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal/ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. MANLY is a professional manufacturer with more than 12 years of experience specializing in lithium batteries.
2. Professional technical and service team, we are always doing our best to provide high-quality products and satisfying service.
3. We produce batteries of different specifications and strictly control the quality.
4. Supporting OEM/ODM, and the small orders will be delivered fast.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Can we visit the MANLY factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Q: Can we get samples for the test?
A: Of course, we can supply samples, but buyers need to pay for sample costs and shipping costs at the beginning, then we will return it or reduce in the formal order
Q: Can you accept OEM and ODM Services?
A: Yes, it's available.
Q: What about the lead time?
A: Sample needs 3 to 4 weeks, mass production time needs 2 ~3 weeks.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 100ah lifepo4 51.2v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












