Features
100Ah 48V LiFePO4 Deep Cycle Battery
1.10 times the cycle life of sealed lead-acid batteries
2.Smart battery management system protection
3.Charges 3 times faster than SLA batteries
4.3~5 times longer shelf life compared to SLA
5.No harmful pollutants, corrosive acids, or toxic heavy metals
Parameters
| Battery item | 100Ah 48V LiFePO4 Deep Cycle Battery |
| Brand name | MANLY/Customized |
| Model No. | MLP48100A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 56A |
| Discharge Peak Current | 104A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Recommended | 18~28℃ |
| Service | OEM/ODM |
| Protection Level | IP56 |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal/ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. With 12 + years of manufacturing experience and an innovative design team, many trendy products will be provided every now and then.
2. Modern standard workshop total span of 1,200,000 square meters.
3. OEM & ODM service can be provided to meet customers' special request.
4. Authoritative review, our products with UL, CE, Rosh, ISO, etc. certificates for quality assurance.
5. Our service will be provided to customers during selling and after-sale.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Can I have a sample order for Battery?
A: Yes, we welcome sample order to test and check quality.
Q: Is it OK to print my logo on the product?
A: Yes. We welcome OEM orders, please kindly share the graphic design of your logo
Q: How long does the warranty?
A: In general, the time is 36 months.
Q: Do you have MOQ for Your Batteries?
A: We want to support our customers without MOQ requests for neutral orders.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 100ah 48v lifepo4 deep cycle battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












