Features
Battery For Intelligent Farming Robot 51.2V60AH
1.Fast charging & low self-discharge
2.100% depth of discharge(DOD)
3.Lightweight and small size
4.Total weight and volume is 1/3 of the same size of lead-acid batteries, both the elderly, women, and children can easily carry
Parameters
| Battery item | Battery For Intelligent Farming Robot 51.2V60AH |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP4860A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 60AH |
| Minimum Capacity | 60AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 30A |
| Discharge Peak Current | 105A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Recommended | 18~28℃ |
| Service | OEM/ODM |
| Protection Level | IP65 |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal/ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Own professional lithium battery R&D lab.
2.More than 300 professional battery production staff.
3.Quality tracing system: comprehensive and perfect tracing system, providing accurate data for after-sales service.
4.Perfect system certification: each functional department, through the ISo9001, ISO14000 international quality system certification.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What is the lead time?
A: Usually will take 10-20 working days after payment is received, for big order, needs to confirm with us, so send us an email at sales@manlybatteries.com, please.
Q: How can we do the payment?
A: You can pay us by T/T, Western Union, Money Gram, or Paypal.
Q: How long for the warranty?
A: Three-year warranty can be assured after delivery, but human-damaged except, for problem batteries, we can provide repair or replacement service
Q: How to confirm the high quality of the product you sent me?
A: MANLY's batteries are all A-grade, No matter how many quantities you order, we will test each product before delivery.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery for intelligent farming robot, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












