Features
50Ah 51.2V Lithium
Number of cylces 3,500+
40% Reduction in weight
Operating temperature is between -20℃ and +70℃
Smarter protection
Customizable industrial grade waterproof housing
Parameters
| Battery item | 50Ah 51.2V Lithium |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP4850A |
| Service | OEM/ODM |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Components | Cells+BMS+Metal case+plug |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 36.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 25A |
| Discharge Peak Current | 40A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Certification | MSDS,CE,UN38.3 |
| Protection Level | IP65 |
| Communication | Customized |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Complete automatic production equipment.
2. Daily production capacity of 3,000 battery packs.
3. Strict quality control, 15 inspection procedures.
4. Perfect supporting service guarantee.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How do you control your product quality.
A: All batteries have 15 steps of testing during the whole production.
Q: How about the warranty time?
A: Our battery products are with 36 months warranty, 100% replacement for free if a quality problem occurred.
Q: Can we get samples?
A: Yes, but free samples are not available at the beginning.
Q: What's your payment term?
A: TT, L / C, West Union, Paypal, etc.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 50ah 51.2v lithium, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












