Features
Battery LiFePO4 48V 50Ah
1.Easy to use and install
2.Small size, large capacity
3.Extendible & Widely use
4.Automotive-grade lithium battery
5.More light-weight & Clean energy
Parameters
| Battery item | Battery LiFePO4 48V 50Ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP4850A |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Current | 1C |
| Continuous Discharge Current | 25A |
| Discharge Peak Current | 70A@1~3 Seconds |
| Charge mode | Continuous current first, continuous voltage |
| Cycle Life | ≥ 3500 cycles, DOD 80% |
| Self-Discharge Rate | ≤3.5% per month at 25℃ |
| Dimension | Customized |
| Operating temperature | Charging:0~45 °C&Discharging:-20~60°C |
| BMS | Yes |
| Guaranty | 3Years or More |
| Shell material | ABS/PVC |
| Weight | Customized |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.All battery cells and packs are manufacturing by ourselves.
2.Provide you “customized products” along with the best factory price.
3.36 months for all our lithium batteries.
4.Timely provide tracking information during the delivery.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
1. Is it OK to print my logo?
Yes, OEM or ODM order are welcome .
2. Do you have any MOQ limit?
(1)For Retails,we have no MOQ.,1pc can be an order.
3. Which certificates do you have?
We have CE/UN38.3/MSDS ...etc. Promise a good quality to our customers.
4. How about a warranty?
3years warranty by standard.
More Products

For more details or more resquest, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery lifepo4 48v 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













