Features
51.2V 50Ah Deep Cycle Lithium Battery
Automotive-grade lithium battery
More light-weight & Clean energy
Built-in BMS protection
3X faster charging time
Low-temperature cut-off protection
Parameters
| Battery item | 51.2V 50Ah Deep Cycle Lithium Battery |
| Brand name | MANLY |
| Battery Type | LiFePo4 |
| Model No | MLP4850A |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 59.4±0.2V |
| Continuous Discharge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 50A |
| Standard charging current | 50A |
| Charging way | CC/CV(Constant Current / Constant Voltage) |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles 80% |
| Dimension | Custom |
| Charge Temperature | -20°C ~ 45°C, 65±20%RH; |
| Discharge Temperature | -20°C ~65°C, 65±20%RH |
| Storage less than three months | -20~35℃ |
| OEM/ODM | Customized |
| IP Class | IP55/High |
| Short Circuits Protection (SCP) | YES |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Made with craftsmanship, quality assurance.
2.Strict quality control, 15 inspection procedures.
3.Professional one-on-one after-sales team is our core competitiveness.
4.OEM & ODM service can be provided to meet customers' special request.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Does your battery have a real capacity?
A: All of our batteries are Class A, the actual capacity value ≥99% of the nominal capacity value.
Q: What's the MOQ of your batteries?
A: According to different voltage and capacity, For a large one, 1 ~ 10 pcs is available.
Q: Can I get a lower price if I order large quantities
A: Of course, cheaper price with bulk orders.
Q: Can I add or delete quantity from my order if I change my mind?
A: Yes, but you need to tell us ASPS, if your order has been done in our production line, we can not change it, usually 2 days after the order confirming.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 51.2v 50ah deep cycle lithium battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












