Features
Recharge 48v golf cart battery
High discharge voltage plateau
Environment-friendly without PB, CD added
Flexible size design subject to different spaces of the application
CE/RoHS Directive-compliant/MSDS/UN38.3/IEC61233 standards
Parameters
| Item | Recharge 48v golf cart battery |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP4840M |
| Case | Metal |
| Type of Cell | LiFePO4 Battery |
| IP Rate | IP65 |
| Basic Information | |
| Voltage | 51.2V*16S |
| Rated Capacity | 40Ah |
| Charge Cut-off Voltage | 58.4V |
| Charge Method | Constant current and constant voltage(CC/CV) |
| Discharge Cut-off Voltage | 35.2V |
| Recommend Charge Current | 8A |
| Max Charge Current | 40A |
| Continuous Discharge Current | 40A |
| Max Discharging Rate | 120A(<3s) |
| Cycle Life@0.2C | Over 3500 times 80%DOD |
| Dimension | As per your request |
| LiFespan | 10~15 Years |
| OEM/ODM | YES |
Customized Services: Welcome to send your requiry to sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 48 V 40Ah

Why Choose MANLY Battery?
We have the experience of cooperation with the big international customer!
Quick response to clients’ inquiries within 7*24hrs
More than 12 years experience in producing battery products for various application.
Supply tailor-made solutions provided by our experienced team and professional engineers!
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What is the lead time of the batch order?
A: Generally, about 45 days after receipt of deposit and sample confirmation, depending on different voltage and capacity.
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% will be paid before delivery.
Q: What kind of certificates can be provided?
A: UL, IEC, CE, ROHS, UN38.3, MSDS, etc.
Q: Does your battery have a real capacity?
A: All of our batteries are Class A, the actual capacity value ≥99% of the nominal capacity value.
Q: What is your term of delivery?
A: We accept EXW, FOB Shenzhen or FOB Guangzhou. You can choosethe one which is the most convenient or cost effective for you.
Hot Tags: 48v golf cart battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












