Features
Deep cycle 48v lithium battery for electric scooter
One-fifth the weight and two to four times the service life of a traditional battery
Great for off grid systems, marine, golf carts, RVs, UPS systems, solar energy storage
Battery Management System (BMS) with power terminal cut-off and recovery, cell balancing and low voltage/over voltage protection, short-circuit protection
Parameters
| Item | Deep cycle 48v lithium battery for electric scooter |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP4830M |
| Case | Metal/PVC/Optional |
| Type of Cell | Lithium Battery |
| IP Rate | IP65 |
| Basic Information | |
| Voltage | 51.2V/48V*16S |
| Rated Capacity | 30Ah |
| Charge Cut-off Voltage | 58.4V |
| Charge Method | Constant current and constant voltage |
| Discharge Cut-off Voltage | 35.2V |
| Recommend Charge Current | 6A |
| Max Charge Current | 30A |
| Continuous Discharge Current | 30A |
| Max Discharging Rate | 90A(<3s) |
| Cycle Life@0.2C | More than 3500 times |
| Dimension | Customized |
| Plug | Optional |
| LiFespan | 15 Years |
| OEM/ODM | YES |
Customized Services: Welcome to send your requiry to sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 48 V 30Ah

Why Choose MANLY Battery?
3+ Years Warranty
We give a long quality guarantee of our battery products to customers 3+ years, under the recommended usage guidance and storage conditions
Quality is our soul of MANLY!
Lithium battery production creates the record of the largest order in one-time order in industry!
Battery use imported insulation film!
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Could you ship the battery safely?
A: Of course, we have some well-cooperated forwarders who have much experience in delivering the battery. It could be shipped by door-to-door express, by air, or by the ocean to the airport and port. Also, the customers can use their own forwarders.
Q: Where can I get the price?
A: We will offer you the best quote in 24 hours after we get the battery requirements from you, such as the voltage, capacity, application and etc.
Q: What shipping method can I choose? How about the shipping time?
By Express (3~7 working days), suitable for urgent cases or small quantities.
By Sea(15~30days), suitable for mass production.
By Air(7~10 days), from airport to airport
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: Of course, we accept OEM/ODM customize.
Hot Tags: 48v lithium battery for electric scooter, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












