Overview
Our company's product 48v Battery For Electric Scooter provides you with various protection functions such as overpower, overdischarging and backconnection and so on to protect users to a large extent. And the strict sealing can prevent the electricity leakage. Another point is that we support the customized services to meet your requirements. If you're interested in our products, please feel free to contact us.
Features
For 48v Battery For Electric Rechargeable lithium 48v battery for electric scooter, it belongs to the type of maintenance-free and no acid or water for maintenance in usage. This battery has an excellent large current discharge performance, and have obvious advantages in startup and climbing. Moreover, it has a high temperature performance. And the materials that are used to produce it is environmental friendly which is harmless and lead-free.
Parameters
| Item | Rechargeable lithium 48v battery for electric scooter |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP4815M |
| Shell | Metal/PVC/Optional |
| Cell Material | LiFePO4 cell |
| IP Level | IP65 |
| Basic Information | |
| Voltage | 51.2V*16 |
| Rated Capacity | 15Ah |
| Charge Cut-off Voltage | 58.4V |
| Way of Charge | CC/CV |
| Discharge Cut-off Voltage | 35.2V |
| Suggested Charge Current | 3A |
| Max Charge Current | 15A |
| Constant Discharge Current | 15A |
| Pulse Discharging Rate | 45A(<3s) |
| Cycle Life | More than3500 times @0.2C |
| Size (L*W*H) | Customized |
| Connector | Adujustable |
| Desgin Life | 10~15 Years |
Working Temperature | Charging: 0~45°C |
| Discharging: -20~60°C | |
Storage Temperature | Within 1 month: -5~35°C |
| Within 3 months: -5~35°C | |
Customized Services: Welcome to send your requiry to sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 48 V 15Ah

Why Choose MANLY Battery?
1. Provide the best solution to meet the needs of special custom
Fully meet the actual needs of customers, provide customized lithium battery and supporting product solutions
Flexible production line to meet various orders
2. Product safety and stability
The source of raw materials and production process are strictly controlled
The product can totally support to pass the UN38.3/MSDS/UL/CE/ROHS and other industry certifications
3. Perfect service system
One-to-one pre-sale/sale/after-sale professional technical support
7*24hours, 365 days available to respond quickly to customers' needs
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What is the difference between li ion battery,NI-MH battery and Lead acid battery?
A: Li-ion battery have longer cycle life,normal cyclelife is 3500 times, and also with lightweight,small size, No memory effect,Nontoxic, environmental friendly.
Q: What kind of cells used on this battery?
A: Different capacity with different cells, we make the battery with original A grade Samsung,Panasonic,Sanyo,LG and high quality domestic cells,all can be customized as your requests.
Q:What is your advantages?
A:We ensure that all products is good quality good after service and we can maintance free during the warranty period.
Q:What is your sample policy?
A:We can provide sample,when you have big order in future,can deduct double sample free from order.
Hot Tags: 48v battery for electric scooter, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












