Features
48 Volt 30Ah Lithium Battery for Electric Vehicle
Superior safety, thousands of cycles, 100% DOD
40%~50% of the weight of a comparable 30Ah lead acid battery
Built-in automatic protection for over-charge, over-discharge, over current, and over temperature
Support for parallels application expansion
More economical than AGM / Gel batteries
System modifications may be necessary for your system
Parameters
| Item Name | 48 Volt 30Ah Lithium Battery for Electric Vehicle |
| Brand | MANLY/OEM |
| Part No. | MLP4830 |
| ELECTRICAL SEPCIFICATIONS | |
| Nominal Capacity | 30Ah |
| Nominal Voltage | 48V/51.2V |
| Charging mode | CC/CV |
| Discharging end Voltage | 40V |
| Full Charging Voltage | 58.4V |
| Max. Charging Current | 15A |
| Standard Discharging Current | 15A |
| Max Continuous Discharging Current | 25A |
| Peak Current | 50A(≤3S) |
| Cycle Life | 3,500+ cycle |
| Lifetime @+25℃ | 10 ~ 15 years |
| MECHANICAL SPECIFICATIONS | |
| Connector | M6/M8/Anderson/Customized |
| Dimensions (L*W*H) | Customized |
| Weight | Customized |
| OTHERS | |
| Protection Class | IP65 |
| Operating Temperature | Charging: 0 ~ +45℃; |
| Discharging:-20 ~ +60℃ | |
| Storage Temperature | -20 to + 60℃ |
| Warranty | 3+ Years |
Applications of 48 Volt 30Ah Lithium Battery
This 48 Volt 30Ah Lithium Battery is widely used for electric vehicles, but also for other deep cycle applications like caravans, golf carts, outdoor camping, telecom base station, car refrigerators, and etc.

Why Choose MANLY Battery?
1. MANLY Battery focuses on the field of lithium batteries 12+ years
2. The steady growth of production capacity year by year
3. All aspects of technology are very mature
4. Pay more attention to user experience
5. After-sales service for 36 months
6. MANLY Battery factory



7. Customers feedbacks

LiFePO4 Battery Advantages
1. Deep cycle maintenance-free battery technology
2. Lightweight compact design portable
3. Charges time twice as fast as traditional SLA batteries
4. Flexible size and connection design subject to different spaces of the application
5. Can stand deep discharge till 100% DOD. Even the voltage goes down to nearly 0 volts shortly, it can still remain at normal voltage
FAQ
Q: How about the warranty
A: We usually provide 3 years warranty.
Q: Where can I get the price?
A: We will offer you the best quote in 24 hours after we get the battery requirements from you, such as the voltage, capacity, application and etc.
Q: Is the scale of your production?
A: We have 3 production bases, covering an area of 120 square kilometers, including a cell production industrial park, fully automated production equipment configuration, 12 battery assembly lines, with a daily capacity of 1,200,000 cells and 3,000 battery packs.
Q: What is the lead time of the batch order?
A: Generally, about 45 days after receipt of deposit and sample confirmation, depending on different voltage and capacity.
Q: How can I get a 48 Volt 30Ah lithium battery sample to check your quality?
A: After price confirmation, we can provide samples for your testing.
Hot Tags: 48 volt 30ah lithium battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












