Features
Deep Cycle Lithium 48V 100Ah Battery
Using the technology of lithium iron phosphate cell
Superior safety, thousands of cycles, 100% DOD, under normal conditions
Can be charged using most standard lead-acid charges
No special configuration settings for parallels operations
Bluetooth technology to monitor battery status is optional
Drop in replacements (plug and play)
Parameters
| Item | Deep Cycle Lithium 48V 100Ah Battery |
| Brand | MANLY/OEM |
| Part No. | MLP48100 |
| Nominal Capacity | 100Ah |
| Nominal Voltage | 48V |
| Energy | 5120Wh |
| Charging mode | CC/CV |
| Discharging cut-off Voltage | 40V |
| MAX. Charging Voltage | 58.4V |
| Max. Charging Current | 50A |
| Discharging Current | 50A |
| Max Continuous Current | 100A |
| Peak Current | 200A(≤1S) |
| Cycle Life | 3,500+ cycle |
| Dimensions (L*W*H) | Customized |
| Weight | Customized |
| Water Dust Resistance | IP65 |
| Operating Temperature | Charging: 0 ~ +45℃; |
| Discharging:-20 ~ +60℃ | |
| Storage Temperature | -20 to + 60℃ |
| Warranty | 3+ Years |
Applications of Lithium 48V 100Ah Battery
The lithium 48V 100Ah battery widely uses for Electric vehicles, Solar penels, RV, Tour cars, Yacht, back up power supply and etc.

Advantages Lithium iron Battery Technology
1. 2,000+ charge and discharge cycles
2. Heat-resisting 60℃ and freezing -20℃
3. Stand deep discharge till 100% DOD
4. Up to 50% more available energy than traditional SLA batteries
Why Choose MANLY Battery?
1. 12+ years experience, provide customers with the tailored battery module to meet different applications requirements
2. Various battery model sizes are available, Customized sizes welcome
3. One-to-one pre-sale/sale/after-sale professional technical support
4. 7*24hours, 365 days available to respond quickly to customers' needs
5. MANLY battery factory



6. Customers feedbacks
Q: What's your warranty for products?
A: Generally speaking, it's the three-year warranty, for the battery itself quality problems, we will send you a new one.
Q: Are you a factory or trading company?
A: We are a factory with 3 production bases which is located in Shenzhen, Dongguan, Huizhou in Guangdong province.
Q: Can we visit the MANLY factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Q: Can you accept OEM and ODM Services?
A: Yes, it's available.
Q: How long will be the delivery?
A: Usually delivery in 15-25 working days, but could be changed according to the quantity or other things.
Hot Tags: lithium 48v 100ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












