Features
commercial battery storage systems 48v 100ah
1. 98% energy efficiency
2. Includes BMS with Low Voltage and High Current disconnects.
3. High charging and discharging current.
4. Zero maintenance.
Parameters
| Battery item | commercial battery storage systems 48v 100ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No | MLP48100A |
| Nominal Energy | 5120 Wh |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Charge Cut-off Voltage | 59.4±0.2V |
| Continuous Discharge Current | 100A |
| Discharge Peak Current | 100A |
| Standard charging current | 20 A |
| Charging way | CC/CV |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | (OEM size) |
| Charge Temperature | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature | 20℃~65℃ |
| OEM/ODM | Customized |
| IP Class | IP65 |
| Plastic Case | ABS/Metal |
| Weight | 48 KG |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. All battery cells and packs are manufactured by ourselves.
2. Good Reputation-With over 12 years of history in the lithium industry
3. Good Quality-CE, IOS 9001, TUV
4.36 months for all our lithium batteries.
5.If failure damage occurs due to incorrect operation, wire connection, or any other misoperation, the MANLY team will provide pay maintenance on a charge basis.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Is the scale of your production?
A: We have 3 production bases, covering an area of 120 square kilometers, including a cell production industrial park, fully automated production equipment configuration, 12 battery assembly lines, with a daily capacity of 1,200,000 cells and 3,000 battery packs.
Q: How do you handle after-sales service?
A: Our product's after-sales service time is 36 months
Q: Can I return the sample fee afterward?
A: As long as the cumulative purchase quantity reaches the standard on time, all can be refunded or discounted in the large goods sample fee, the specific need to negotiate according to the actual case.
Q: Can I have a 48v 100ah lithium battery sample order?
A: Yes, we welcome sample orders to test and check quality.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: commercial battery storage systems, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












