Features
lithium batteries for 48v golf cart Solar Energy Storage and Off-grid Applications
70% lighter than lead acid batteries
Two to four times the service life (3000-5000 cycles)
Great for marine, RV, floor sweepers, lift gates, UPS systems, solar energy storage
Battery Management Systems (BMS) with power terminal cut-off and recovery
Parameters
| Item | lithium batteries for 48v golf cart Solar Energy Storage and Off-grid Applications |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP4815M |
| Case | Metal/PVC/ABS/Adjustable |
| Type of Cell | 3.2v Battery |
| Protection Level | IP65 |
| Basic Information | |
| Voltage | 48V*15S |
| Rated Capacity | 15Ah |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Standard Charge Mode | Constant current constant voltage(CC/CV) |
| Discharge Cut-off Voltage | 33V |
| Suggested Charge Current | 3A/Adjustable |
| Max Charge Current | 15A/Adjustable |
| Discharge Current | 15AAdjustable |
| Max Discharging Rate | 45A(<3s)Adjustable |
| Cycle Life | More than 3500 times |
| Dimension(L*W*H) | Customized |
| Design Life | 15 Years |
| Warranty | 3 Years |
Customized Services: Welcome to send your requiry to sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 48 V 15Ah

Why Choose MANLY Battery?
Top Services
We will test all batteries, and send pictures to our customers, and then send them out after customers confirm, this is our responsibility.
Quality
More than 12 years of experience in the battery industry, mature production and technology process
Dedication
Strong manufacturing capability, excellent automatic production equipment
Affordable
All battery cell and packs are directly produced and sent out by our factory
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Can we get samples for the test?
A: Yes, but free samples are not available at the beginning.
Q: What’s your payment term?
A: TT, L/C, West Union, etc.
Q: What's your warranty for products?
A: Generally speaking, it's three year's warranty, for quality problems, we will send you a new one.
Q: How long will be the delivery?
A: Usually delivery in 15-25 working days, but could be changed according to the quantity or other things.
Q: Why choose MANLY Battery?
A: 1.Quick response to clients' inquiries within 12h.
2.Strong R&D team all kinds of latest products available.
3.More than 12 years experience in producing battery products for various applications.
4.Value quality and long-term cooperation to reach win-win relationship.
Hot Tags: lithium batteries for 48v golf cart, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












