Features
Rechargeable LiFePO4 Battery Pack 48v 12ah lithium battery
Internal cell balancing
Lighter weight: About 40% ~50% of the weight of a comparable lead acid battery
Can be charged using most standard lead-acid charges (set)
Wider temperature range:-20℃~60℃
Parameters
| Item | Rechargeable LiFePO4 Battery Pack 48v 12ah lithium battery |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP4812M |
| Case | Metal/PVC/ABS/Adjustable |
| Type of Cell | 3.2v Battery |
| Protection Level | IP65 |
| Basic Information | |
| Voltage | 48V*15S |
| Rated Capacity | 12Ah |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Charge Mode | Constant current constant voltage |
| Discharge Cut-off Voltage | 33V |
| Suggested Charge Current | 2.4A/Customized |
| Max Charge Current | 12A |
| Discharge Current | 12A/Customized |
| Max Discharging Rate | 36A(<3s)/Customized |
| Cycle Life@0.2C | >3500 times |
| Dimension(L*W*H) | As per customized |
| Design Life | 10+ Years |
| Warranty | 3 Years |
Customized Services: Welcome to send your requiry to sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 48 V 12Ah

Why Choose MANLY Battery?
OEM/ODM Flexible Customizable
12+ years experience, provide customers with the tailored battery module to meet different applications requirements
66+ professional engineers, R&D center, and testing center with rigorous team organization, advanced equipment, and enormous investment.
Quick response within 24 hours, 7/24 service, US$1,000,00 Product Liability Insurance by CPIC. Complete after-sales policy and team deployment allow you to enjoy products without worries.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Do you have PI?
A: Yes, we will make a PI (proforma invoice ) for you once the order confirmed.
Q: When will you arrange shipment for us?
A: We will arrange shipment ASAP after we receive your payment.
Q: What information should i provide to make an order?
A: Usually,we need to know the voltage, the current and the size.
Q: Can I customize items I like, such as to print our own logo or to alter the design?
A: Yes, we offer OEM/ODM service. Please contact us to check with details.
Q: Can I visit your company and factory in China?
A: Sure, we are more than happy to meet you in Shenzhen or Dongguan and show you around our workplace.
Hot Tags: 48v 12ah lithium battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












