Features:
48 Volt Solar System
1.Small volume, large capacity
2.Longer cycle life
3.High-temperature resistance
4.Lithium iron phosphate core material with higher safety performance
5.Main protection functions: overcharge, overcharge, overcurrent, short circuit, temperature, equalization, etc
Parameters:
| Battery item | 48 Volt Solar System |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP4840A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 40AH |
| Minimum Capacity | 40AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 40A |
| Discharge Peak Current | 40A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP56 |
| Communication port | RS232, RS485, CAN |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal/ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. More than 12 years of experience in producing lithium battery products for various applications.
2. Highly automated production line and robust quality control system.
3. Strong R&D capability, OEM ODM service.
4. Value quality and long-term cooperation to reach win-win relationship.
5. Superior and helpful after-sales service.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What is the MOQ?
A: 10pcs for each mode, some models can be 1pcs.
Q: Can you provide OEM or ODM service?
A: Yes, OEM ODM are welcome, just different model needs different order quantity, tells what you need, please.
Q: How can I get a lower price?
A: The more quantity you order, the lower price you will get.
Q: Can I get a sample order?
A: Yes, sample order for testing and checking quality is welcome.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 48 volt solar system, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












