Features
Home Power Storage10kwh
1.The standard case design, easy to replace
2.Drop-in lead acid replacements (plug and play)
3.Over 10 years lifespan
4.Compact size and lighter weight
5.High quality & high safety
Parameters
| Battery item | Home Power Storage10kwh |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP48300A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 300AH |
| Minimum Capacity | 300AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 100A |
| Discharge Peak Current | 300A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP56 |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.With complete QC inspection from the material to the mass production.
2.Provide the customized service.
3.With 36months warranty.
4.24 hour follow up service of anyquality issues.
5.All our lithium batteries are stictly tested by quality standards when leaving the factory.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Can I order the battery which can be put into my own design products?
A: Of course, you can get your own battery with the voltage, capacity, dimensions which is the most suitable for your own design.
Q: Do you have any MOQ limits?
A: Yes, we usually have MOQ for the mass production, it depends on the different voltage and capacity, 1 ~ 10 pcs sample orders are available.
Q: Can I have a sample order for MANLY 24 volt lithium deep cycle marine battery?
A: Of course, we welcome sample orders to test and check quality.
Q: What about the lead time for MANLY's battery production?
A: Sample needs 20 ~ 25 working days if it is a custom one, mass production time needs 15 ~ 20 days after the samples test and confirm.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: home power storage, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











