Features
LiFePO4 51.2v 48v 100ah lithium ion battery
Very high lifespan: from 3000 cycles to several tens of thousands
Excellent temperature hold (-20 to 60 degrees Fahrenheit)
Very low Losses from Peukert (energy efficiency >98%)
Parameters
LiFePO4 51.2v 48v 100ah lithium ion battery | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP48V100A |
| Basic Parameter | |
| Standard Voltage | 48V |
| Standard Capacity | 100Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 4800Wh |
| Lifespan | 3500+ cycles |
| Self Discharge | < 2% |
| Charge Data | |
| Standard Charge Method | CC/CV |
| Charge Current | 20A |
| Pulse Charing Current | 100A |
| Discharge Data | |
| Continous Working Current | 100A |
| Max discharge current | 300A(<3s) |
| Mechanical Data | |
Shell![]() | ABS/Metal/Adjustable |
| Product Size(L*W*H) | Customzied |
| Plug | Customzied |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
With a total span of 120,000 square meters, monthly production capacity can exceed 6,000,000 Ah in our factories.
Focusing on the production of lithium iron batteries for more than 12 years and sold them all over the world
Provide fast, comprehensive, and personalized design and service according to the regular requirements provided by customers
New smart lithium battery protection board: overcharge protection, over-discharge protection, short circuit protection, balanced circuit module, overcurrent protection, overvoltage protection, high-temperature protection
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: What is the delivery time if we place an order?
A: It depends on order quantities. Usually, we can deliver goods within 3 -5 working days for small orders, for more QTY. order, let's confirm when you place official order.
Q: Where are your company's major markets?
A: Our company focuses on high-quality lithium batteries, targeting North America, Europe, markets.
Q: Can your batteries pass the ULCE/ROHS/MSDS certificate?
A: Yes, our batteries meet the international industrial standards, like UL, CE/RoHS/CCC
Q: Do MANLY's batteries come with a warranty?
A: Yes, we provide a 3-5 years warranty according to different models.
Hot Tags: 48v 100ah lithium ion battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













