Features
Lifepo4 battery packs solar power system 48v 50ah lithium ion battery for home
Built-in BMS protection for over-charge, over discharge, over current and over temperature
Free of maintenance
Cell balancing and low voltage/over voltage protection, short-circuit protection
3+ year warranty & Excellent customer service
Parameters
| Item | Lifepo4 battery packs solar power system 48v 50ah lithium ion battery for home |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model Number | MLP4850M |
| Cell Type | 3.2V LiFePO4 cell |
| Housing | Metal/ABS/Adjustable |
| IP Level | IP65 |
| Basic Information | |
| Voltage | 51.2V*16S |
| Capacity | 50Ah/2560Wh |
| Way of Charge | Constant current constant voltage(CC/CV) |
| End of Charge Voltage | 32V |
| End of Charge Voltage | 58.4V |
| Suggested Charge Current | 10A@0.2C |
| Max Charge Current | 50A@1C |
| Working Discharge Current | 50A@1C |
| Pluse Discharging Current | 150A(<3s) |
| Recharge Life | Over 3,500 times |
| Size | Adjustable |
| Lifespan | 15 Years |
| Communication method | Optional : RS485 / 232 / CAN |
Customized Services: Welcome to send your inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 48V 50Ah

Why Choose MANLY Battery?
Strict quality management and control for every progress in producing and 100% IQC for materials and OQC before shipment.
With more than 12 years of experience in battery pack R&D and manufacturing
Quality: Powerful factory, with 3 major production bases, 3 years warranty, the professional R&D team
Provide fast, comprehensive, and personalized design and service according to the regular requirements provided by customers
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What is your shipment?
A: 1) by EMS, DHL, FedEx, TNT, UPS or other express methods.
2) Through our freight forwarder (air or sea).
3) By your own freight forwarder.
4) Domestic freight forwarder to any city in China.
Q: Can I customize items I like, such as to print our own logo or to alter the design?
A: Yes, we offer OEM/ODM service. Please contact us to check with details.
Q: What about the lead time for the mass production?
A: Honestly, it depends on the order quantity and the season you place the order.
Q: what is your warranty?
A: We offer 3 years warranty for all our battery pack.we ensure at least 3500 cycle life for the LiFePO4 battery pack,which means,after 3500@80% DOD,there will still around 60% capacityt left.
Hot Tags: 48v 50ah lithium ion battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












