Features
OEM 48v lithium ion battery for e rickshaw
Using the technology of lithium iron phosphate cell, superior safety, thousands of cycles, 100% DOD, under normal conditions;
Built-in automatic protection for over-charge, over discharge, over current and over temperature;
Maintenance free
Internal cell balancing
Parameters
| Item | OEM 48v lithium ion battery for e rickshaw |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP4815M |
| Case | Metal(Adjustable) |
| Type of Cell | Cylindrical Lithium iron phosphate |
| IP Rate | IP65 |
| Basic Information | |
| Voltage | 48V |
| Rated Capacity | 15Ah |
| Charge Cut-off Voltage | 54V |
| Way of Charge | CC/CV |
| Discharge Cut-off Voltage | 30V |
| Suggested Charge Current | 3A~7.5A |
| Max Charge Current | 15A |
| Continuous Discharge Current | 15A |
| Max/Pulse Discharging Rate | 45A(<3s) |
| Cycle Life | >3500 times @0.2C 80%DOD |
| Size (L*W*H) | Per your request |
| Connector | Adujustable |
| Desgin Life | 10~15 Years |
| OEM/ODM | Yes |
Working Temperature | Charging: 0~45°C |
| Discharging: -20~60°C | |
Storage Temperature | Within 1 month: -5~35°C |
| Within 3 months: -5~35°C | |
Customized Services: Welcome to send your requiry to sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 48 V 15Ah

Why Choose MANLY Battery?
Longer service life
Low maintenance batteries with stable chemistry. Drypower Lithium batteries can last up to 8 times longer than AGM Lead Acid batteries meaning you change batteries less often, also reducing labour costs.
Better storage
Storage is not a problem thanks to extremely low self discharge (LSD) and no risk of sulphation.
Warranty: 2 (+1) Years from Retail Sale Date (Add 1 Year if Registered Here)
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Can we get samples for the test?
A: Of course, we can supply samples, but buyers need to pay for sample costs and shipping costs at the beginning, then we will return it or reduct in the formal order
Q: Can you accept OEM and ODM Services?
A: Yes, it's available.
Q: How to proceed with an order?
A: Firstly let us know your requirements or application. Secondly, We quote according to your requirements or our suggestions. Thirdly customer confirm the order details and place a deposit for formal order. Fourthly after receiving payment, we will arrange the production asap and keep you updated during the whole business.
Q: What about the lead time?
A: Sample needs 3 to 4 weeks , mass production time needs 2 ~3 weeks.
Hot Tags: 48v lithium ion battery for e rickshaw, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












