Features
50Ah 48V Battery
1.No sulfation, no degassing.
2.Wide temperature performance.
3.Rechargeable and no memory effect.
4.Smaller dimensions and light weight.
5.Safer and more environmentally friendly
Parameters
| Battery item | 50Ah 48V Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP4850A |
Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 59.4±0.2V |
| Continuous Discharge Current | 15A |
| Discharge Peak Current | 50A |
| Charging way | CC/CV |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | (OEM Size) |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature | -20℃~65℃ |
| Storage less than three months | -20~35℃ |
| OEM/ODM | Customized |
| IP Class | IP55 |
| Bttery Case | ABS |
| Communication | CAN/RS485 |
Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.With complete QC inspection from the material to the mass production
2.Provide the customized service
3.With 36months warranty
4.24 hour follow up service of anyquality issues
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How long of the shipping time?
A: It always needs 3-10 days by express such as DHL and UPS, 15-50 days by China Post, 10-30 days by sea.
Q: Can you produce the order with the customer's brand?
A: Yes, of course. OEM & ODM service is warmly provided.
Q: What are the application for the lifepo4 48V lithium deep cycle battery?
A: Wider used for marine, RV, backup power, golf cart, forklift, AGV, solar system and others where lead-acid is used.
Q: What are the advantages of the LiFePO4 battery compared to the SLA/VRLA/lead-acid?
A: For LiFePO4 battery, it has obvious advantages on longer cycle life, high energy density, low self-discharge, and lighter weight, etc.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 50ah 48v battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












