Features
residential solar battery storage 51.2v 60ah
1. Can be recharged at any time as well as partially(no memory effect)
2. Can be unloaded completely and may remain unloaded without degrading performance.
3.2~4 times lighter than lead-acid/AGM/SLA batteries
4. Have a very long lifetime up to 10 ~15 years
Parameters
| Battery item | residential solar battery storage 51.2v 60ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP4860A |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 60AH |
| Charge Cut-off Voltage | 59.4±0.2V |
| Continuous Discharge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 60A |
| Charging way | CC/CV |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | (OEM size) |
| Charge Temperature | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature | 20℃~65℃ |
| OEM/ODM | Customized |
| IP Class | IP65/IP30 |
| Plastic Case | ABS/Metal |
| Application | Solar/wind energy storage,Back-up power for small UPS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. The battery we sell is all verified by our long-term market, with high quality and suitable performance.
2. 2000+ employees, high-quality equipment imported from Japan, South Korea, and the US creates an automatic production line.
3. One-to-one pre-sale/sale/after-sale professional technical support
4.7*24hours, 365 days available to respond quickly to customers' needs
5.The product can totally support to pass the UN38.3/MSDS/UL/CE/ROHS and other industry certifications
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: Yes, we support OEM&ODM service for customers as a lithium-ion battery factory.
Q: How long for your delivery time?
A: Usually delivered in 7-15 days, but could be changed according to the quantity or other things.
Q: Can I get one sample for the test?
A: Sure. We offer the sample tests according to your real need.
Q: What's your warranty for lithium battery products?
A: Generally speaking, it's a three-year warranty, longer can be discussed, if there any quality problem during this period, a new one will be sent to you in your new order.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: residential solar battery storage, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












