Features
48 Volt lithium battery for electric motorcycle forklift Solar Energy Storage Systems
No sulfation, no degassing
Almost 100% usable capacity and load tolerance.
High discharge current: the battery can be discharged in 30 minutes without damage
Parameters
| Item | 48 Volt lithium battery for electric motorcycle forklift Solar Energy Storage Systems |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model Number | MLP4830A |
| Battery type | Lithium iron phosphate cell |
| Sealed case | IP65 ABS Casing |
| Basic Information | |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 30Ah |
| Charge Method | CC/CV |
| End of Charge Voltage | 33V |
| End of Charge Voltage | 54.75V |
| Recommended Charge Current | 6A at 0.2C |
| Maximum Charge Current | 30A at 1C |
| Continuous Discharge Current | 30A at 1C |
| Max Discharging Current(<3s) | 60A at 2C |
| Cycle Life | 3,500+ cycles |
| Product Size(L*W*H) | Adjustable |
| Calendar Life | 10+ Years |
| Terminal | M8/M6 |
| Storage Condition | -20℃ ~ +60℃ (Min. 1 month) |
| -20℃ ~ +45℃ (Min. 3 month) | |
| -20℃ ~ +25℃ (Min. 12 month) | |
Customized Services: Welcome to send your inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 48V 30AH

Why Choose MANLY Battery?
Protection board
Almost all of our IC is from Seiko, has the protection of over-current, over-charge, over-discharge, short circuit, over-voltage, NTC, etc.
3+ Years Warranty
We give a long quality guarantee of our battery products to customers 3+ years, under the recommended usage guidance and storage conditions
Perfect Accessories
If you plan to assemble the battery packs by yourself, no need to worry about not finding suitable accessories, we have prepared all for you, such as busbars, screws, and etc.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What is the delivery time if we place an order?
A: It depends on order quantities. Usually, we can deliver goods within 3 -5 working days for small orders, for more QTY. order, let's confirm when you place official order.
Q: Where are your company's major markets?
A: Our company focuses on high-quality lithium batteries, targeting North America, Europe, markets.
Q: Can I see the batteries before buying?
A: Of course, we provide pictures and videos.
Q: Can you test each battery PRIOR to shipping?
A: MANLY Battery factory will test all the battery Voltage and Internal resistance capacity 100% before delivery.
Hot Tags: lithium battery for electric motorcycle, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













