Features
Rechargeable 48v electric battery pack for electric bike motorcycle
Built in over charge and over discharge protection
Built in over current protection
Low self-discharge
Maintains higher voltage during discharge than lead acid
Parameters
| Item | Rechargeable 48v electric battery pack for electric bike motorcycle |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model Number | MLP4850A |
| Battery type | Lithium iron phosphate cell |
| Sealed case | ABS Casing |
| Basic Information | |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 50Ah |
| Charge Method | CC/CV |
| End of Charge Voltage | 33V |
| End of Charge Voltage | 54.75V |
| Recommended Charge Current | 10A at 0.2C |
| Maximum Charge Current | 50A at 1C |
| Continuous Discharge Current | 50A at 1C |
| Max Discharging Current(<3s) | 150A at 3C |
| Cycle Life at 0.2C | >3,500 cycles |
| Product Size(L*W*H) | As per your request |
| Calendar Life | 15 Years |
| Terminal | M8/M6 |
| Storage Condition | -20℃ ~ +60℃ (Min. One month) |
| -20℃ ~ +45℃ (Min. Three month) | |
| -20℃ ~ +25℃ (Min. Six month) | |
Customized Services: Welcome to send your inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 48V 50AH

Why Choose MANLY Battery?
Complete System
We will put on shelves of batteries, battery packs, BMS, battery boxes, and others like inverters, chargers, solar panels if needed, one after another, here to provide you with a super one-stop service.
After-sales service
Quality assurance, 24h to solve your problems, provide solutions and technical support
Quality
100% tested in production. 100% inspection and 3-complete charge-discharge cycles before shipping. All the products will go through 15 checks.
Mass production will start only after we get your confirmation of the samples.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: How can I do if I need more help with the order?
A: You can chat online with our sales or send us an email inquiry, we will respond to you quickly.
Q: Does MANLY accept sample orders? What's the Minimum Order Quantity?
A: Trial order or sample order is accepted, but the same cost as bulk.
Q: Do MANLY's batteries come with a warranty?
A: Yes, we provide a 3-5 years warranty according to different models.
Q: Is it available for OEM service?
A: Yes, your own brands are available.
Hot Tags: electric battery pack, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











