Features
LiFePO4 48V 30AH Batteries for rv Solar street lamp E-bike motorbike industrial battry
Longer service life compared to lead acid.
Longer run time compared to lead acid.
Factory supplied at 30% charge for safety compliance.
Parameters
| Item | LiFePO4 48V 30AH Batteries for rv Solar street lamp E-bike motorbike industrial battry |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model Number | MLP4830A |
| Battery type | Lithium iron phosphate |
| Sealed case | ABS |
| Basic Information | |
| Typical Voltage | 48V |
| Typical Capacity | 30Ah |
| Charge Mode | Constant current constant voltage(CC/CV) |
| End of Charge Voltage | 33V |
| End of Charge Voltage | 54.75V |
| Recommended Charge Current | 6A/0.2C |
| Maximum Charge Current | 30A/1C |
| Continuous Discharge Current | 30A/1C |
| Pluse Discharging Current(<3s) | 90A/3C |
| Cycle Life | 3,500+ cycles |
| Charging time | 5-5.5 hours |
| Product Size(L*W*H) | Adjustable |
| Calendar Life | 10+ Years |
| Terminal | M8/M6 |
| Battery storage and transportation environment temperature & humidity ranges | -20℃ ~ +60℃ 45~85%RH |
| -20℃ ~ +45℃ 45~85%RH | |
| -20℃ ~ +25℃ 45~85%RH | |
Customized Services: Welcome to send your inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 48V 30AH

Why Choose MANLY Battery?
Provides up to 3500 cycles @ 80% DoD & Up to 5000 cycles @ 50% DoD, lowering the total cost of ownership compared to deep cycle lead acid batteries, AND after the 3500 cycles, Drypower Lithium batteries still provide 80% of the original rated capacity!
Warranty: 2 (+1) Years from Retail Sale Date (Add 1 Year if Registered Here)
2000+ employees, high-quality equipment imported from Japan, South Korea, and the US creates an automatic production line
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: How can I do if I need more help with the order?
A: You can chat online with our sales or send us an email inquiry, we will respond to you quickly.
Q: Does MANLY accept sample orders? What's the Minimum Order Quantity?
A: Trial order or sample order is accepted, but the same cost as bulk.
Q: Do MANLY's batteries come with a warranty?
A: Yes, we provide a 3-5 years warranty according to different models.
Q: Is it available for OEM service?
A: Yes, your own brands are available.
Hot Tags: batteries for rv, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













