Features
48V 40Ah replacing agm batteries with lithium for Power tools electric bike electric car vehicle
In built-in over-charge and over-discharge protection
At 30% discharge approx. 8000 charging cycles
Extremely cycle-stable! 5-10 times longer constructive service life
Parameters
| Item | 48V 40Ah replacing agm batteries with lithium for Power tools electric bike electric car vehicle |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP4840A |
| Battery type | Lithium iron phosphate |
| Sealed case | ABS/Metal/Adjustable |
| Basic Information | |
| Typical Voltage | 48V |
| Typical Capacity | 40Ah |
| Charge Mode | Constant current constant voltage(CC/CV) |
| End of Charge Voltage | 33V |
| End of Charge Voltage | 54.75V |
| Recommended Charge Current | 8A/0.2C |
| Maximum Charge Current | 40A/1C |
| Continuous Discharge Current | 40A/1C |
| Pluse Discharging Current(<3s) | 120A/3C |
| Cycle Life | 3,500+ cycles |
| Charging time | 5-5.5 hours |
| Product Size(L*W*H) | Adjustable |
| Calendar Life | 10+ Years |
| Terminal | M8/M6 |
Customized Services: Welcome to send your inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 48V 40AH

Why Choose MANLY Battery?
Factory supply: 12 years of experience in regular factories focusing on the development, production, and sales of various types of lithium battery products
100% full inspection of the goods: responsible for each lithium battery, all shipped batteries 100% full inspection
Quality tracing system: comprehensive and perfect tracing system, providing accurate data for after-sales service
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Can I get a free sample?
A: Generally we don't provide free sample, but we can return sample cost when the buyer plant a bulk order.
Q: Are your a factory or trading company?
A: We are manufacturer, our own factory with automatic equipment and brand. We provide all kinds of OEM/ODM services for clients around the globe!
Q: Where are your company's major markets?
A: Our company focuses on high-quality lithium batteries, targeting North America, Europe, markets.
Q: Can you test each battery PRIOR to shipping?
A: MANLY Battery factory will test all the battery Voltage and Internal resistance capacity 100% before delivery.
Hot Tags: replacing agm batteries with lithium, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












