Features
51.2V 100Ah Battery Lithium
1.Twice the useable capacity (comparing to the same capacity of FLA/AGM/GEL)
2.Deep cycle. can be discharged to 90% vs lead-acid recommended 50% depth of discharge
3.Optional Smart system to show battery data via APP
4.Customizable built-in bluetooth monitor
Parameters
| Battery item | 51.2V 100Ah Battery Lithium |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP4810A |
| Service | OEM/ODM |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Components | Cells+BMS+Metal case+plug |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 36.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 55A |
| Discharge Peak Current | 100A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Certification | MSDS,CE,UN38.3 |
| Protection Level | IP55 |
| Communication | Customized |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Professional lithium battery pack solution and product provider.
2.We produce batteries of different specifications and strictly control the quality.
3.Professional one-on-one after-sales team is our core competitiveness.
4.More than 300 professional battery production staff.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Are all the batteries Grade A?
A: Of course, Brand A and never been used.
Q: Can I see the batteries before buying?
A: Of course, we provide pictures and videos.
Q: Can you test each battery PRIOR to shipping?
A: MANLY Battery factory will test all the battery Voltage and Internal resistance capacity 100% before delivery.
Q: How can I do if I need more help with the order?
A: You can chat online with our sales or send us an email inquiry, we will respond to you quickly.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 51.2v 100ah battery lithium, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












