Features
48v20ah of computer battery backup power supply
1. The BMS also protects the LiFePO4 batteries from short circuits and more.
2. Two to four times the service life (3000-5000 cycles)
3. Using the technology of lithium iron phosphate cell, superior safety
4. Internal cell balancing
5. Maintenance free
Parameters
| Battery item | 48v20ah of computer battery backup power supply |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP4820A |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 20AH |
| Charge Cut-off Voltage | 59.4±0.2V |
| Continuous Discharge Current | 20A |
| Discharge Peak Current | 20A |
| Charging way | CC/CV |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | (OEM size) |
| Charge Temperature | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature | 20℃~65℃ |
| OEM/ODM | Customized |
| IP Class | IP65 |
| Plastic Case | Iron |
| Application | Solar/wind energy storage, Backup power for small UPS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Provide the best solution to meet the needs of special custom
2. Over 12 years of experience in the R&D, manufacture, and sales of energy storage batteries, robotics batteries, solar batteries,
3.One-to-one pre-sale/sale/after-sale professional technical support.
4. Suitable for use in a wider range of applications where operating temperature is considered too high for SLA.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Samples are available?
A: Yes, we welcome sample orders to test and check quality.
Q: What are your terms of payment?
A: TT, L/C, West Union, etc.
Q:How do you ship the LiFePo4 battery packs?
A: For sample orders or small battery packs, will be shipped by expresses like FedEx, UPS, TNT, or special lines.
Q: Can you accept OEM and ODM services?
A: Yes, We are a professional lithium battery manufacture with 3 production bases, which produce all kinds of high-quality lithium batteries as customers' requirements and designs, welcome to place OEM/ODM orders and visit our factory to guide the work.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: computer battery backup power supply, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













