Features
51.2V 50Ah Lithium Deep Cycle Battery
1.100% sufficient capacity
2.Longer life cycle > 3,500 cycle @80%DOD
3.Support parallel to increase the capacity
4. Energy-saving and high efficiency
5.RS485/S232/CANBus communication is options
6. Strong energy output
Parameters
| Battery item | 51.2V 50Ah Lithium Deep Cycle Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP4850A |
| Service | OEM/ODM |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Components | Cells+BMS+Metal case+plug |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 36.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 55A |
| Discharge Peak Current | 115A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Certification | MSDS,CE,UN38.3 |
| Protection Level | IP65 |
| Communication | Customized |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. More than 12 years of experience in producing lithium batteries for solar system applications.
2. Nearly 120,000 square meters of R&D and production space.
3. Passed ISO9001 international quality management system.
4. Provide fast, comprehensive, and personalized design and service according to the regular requirements provided by customers.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1:Are you a manufacturer or a trading company?
A:We are a factory more than 10years experience.We have good quality and price.
Q2:What is your advantages?
A:We ensure that all products is good quality good after service and we can maintance free during the warranty period.
Q3:What is your MOQ?
A:1PC
Q4:What is your sample policy?
A:We can provide sample,when you have big order in future,can deduct double sample free from order.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 51.2v 50ah lithium deep cycle battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












