Features
7kwh Back Up Battery for House
1.Safe and reliable
2.3,500 + cycles of charge and discharge
3.Green energy
4.Lightweight and portable
5.Powerful BMS
Parameters
| Battery item | 7kwh Back Up Battery for House |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP48150A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 150AH |
| Minimum Capacity | 150AH |
| Internal Resistance | ≤5mΩ |
| Charge Cut-off Voltage | 58.4±0.2V |
| Discharge Cut-off Voltage | 40.0V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 100A |
| Discharge Peak Current | 150A(Could be customized) |
| Cycle Life | >3000 Cycles @ 0.2C Charge/Discharge at 100%DOD,End of Life 70% Capacity. |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Recommended | 18~28℃ |
| Service | OEM/ODM |
| Water Dust Resistance | IP65 |
| Communication | Customized |
| Case | Metal |
| Communication ports | CAN/RS485/RS232 |
| Compatible inverters | Growatt/Goodwe/Deye/Srne/Voltronic and others |
| Charging mode | CC/CV |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. MANLY is a high-tech enterprise with 12+ years of experience in lithium battery R&D, production and sales.
2.Perfect supply chain system to meet small to bulk order requirements.
3.Passed ISO9001 international quality management system
4.Provide fast, comprehensive, and personalized design and service according to the regular requirements provided by customers
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: Are you a manufacturing factory?
A1: Yes, We are a lithium battery manufacturer from China since 2010. You are welcome to visit our factory and production process.If the quantity is suitable, we accept OEM/ODM.
Q2: What’s your product range?
A2: We focus on Lithium-ion battery, Lithium iron phosphate (LiFePO4) battery for residential and commercial energy storage system, telecom tower, UPS, AGVs, golf carts, boat, RVs, camping, electric vehicles, etc.
Q3: What is the production time for your lithium battery?
A3: The sample delivery time is about 5-10 days. The bulk order delivery time is about 25-35days according to quantity.
Q4: Can I buy one or two units for the sample first?
A4: Yes. Samples are welcome for the LiFePO4 battery. Please contact our sales manager to place the order.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: back up battery for house, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











