Features
Lithium 100Ah 48V
1.Powerful BMS
2.High energy performance
3.Higher capacity than comparable SLA or VRLA batteries
4.100% Maintenance free
5.Longer run time compared to lead acid
Parameters
| Battery item | Lithium 100Ah 48V |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP48100A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Minimum Capacity | 100AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 69A |
| Discharge Peak Current | 106A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Recommended | 18~28℃ |
| Service | OEM/ODM |
| Protection Level | IP56 |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal/ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. MANLY promise to provide high-quality battery products with our professional R&D team, experienced workers, and advanced automic equipment.
2. Flexible customizing and manufacturing orders are accepted.
3. Provide lifetime technical support.
4.Quick response to any inquiry within 12 hours.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: When will you ship the order?
A: Normally 15~25 working days after receiving your payments, but it can be negotiated based on order QTY and production schedule.
Q: How can I get a sample to check your quality?
A: After price confirmation, we can provide samples for your testing.
Q: What is the standard of package?
A: Export standard package or special package according to customer requirement.
Q: what kind of product quality does your factory offer?
A: We offer the most competitive prices with the best quality.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium 100ah 48v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












