Features
Lithium Ion 51.2V 50Ah
1.Can be 100% fully discharged without risk and loss of the capacity
2.Low self discharge rate
3.No lead, no rare earths, no acid, no degassing
4.Easy operation, play and plug, easy to install
5.Over 10 years lifespan
Parameters
| Battery item | Lithium Ion 51.2V 50Ah |
| Brand name | MANLY/Customized |
| Model No. | MLP4850A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 35A |
| Discharge Peak Current | 50A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Recommended | 18~28℃ |
| Service | OEM/ODM |
| Protection Level | IP65 |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal/ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Powerful factory, with 3 major production bases, 3 years warranty, the professional R&D team.
2.High professional efficiency, huge service team.
3.Customized size according to customer requirements.
4.Our service will be provided to customers during selling and after-sale.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q: How long I can get it?
A: It depends on your order quantity, normally 20 ~ 25 working days for newly produced samples, 10 ~ 15 working days for mass production.
Q: What's the warranty?
A: Almost all our battery pack has 3 years warranty.
Q: What's the payment term?
A: We accept T/T, L/C, Western Union, Cash, Credit Card, etc.
Q: Can I customize the size of the battery?
A: Of course yes if your quantity MOQ is workable.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium ion 51.2v 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












